Хабиб откри против кого сакал да се бори во текот на кариерата

За време на големата ММА кариера непоризираниот Дагестанец Хабиб Нурмагомедов доби 29 победи, од кои 13 во УФЦ.

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија три пати ја бранеше титулата, а во последниот меч во октомври 2020 година со принуда го победи Џастин Гејџи.

Во богатата кариера победи и други врвни борци како Конор Мек Грегор, Дастин Пориер, Рафаел дош Анчос, Ал Јакинта…

Хабиб неодамна откри тројца борци со кои сакал да се бори во текот на неговата кариера, а тие борби никогаш не се случиле.

На врвот на таа листа е Тони Фергусон. Нивниот меч беше откажан пет пати.

„Сакав да се борам со Тони Фергусон, но таа борба никогаш не се случи. А има уште неколку борци. Жорж Сент Пјер е еден од нив и многу го почитувам. Пораснав гледајќи ги неговите борби. Кога тој стана шампион на УФЦ во 2007 година јас се уште не ја имав почнато мојата професионална кариера. Бев аматерски борец и гледав многу негови борби со татко ми. ЖСП беше мој пример“, – рече Хабиб Нурмагомедов и додаде:

„Пред шест-седум години многу сакав борба против Ентони Петис, бидејќи тој тогаш беше шампион. Но, загуби од Рафаел дош Анчос, а неговата кариера тргна надолу и никогаш не се врати. Така, во текот на мојата кариера сакав да се борам со Ентони Петис, ЖСП и Тони Фергусон“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО