Френсис Нгану – Жаирзињо Розенструик на 9 мај

Сега, кога УФЦ 249 официјално е презакажан за 9 мај, почнаа и најавите за борбите. Изгледа дека ќе видиме средба во тешка категорија меѓу Френсис Нгану и Жаирзињо Розенструик.

Нгану во последните три борби победи со нокаут во првата рунда. „Предаторот“ не е задоволен, бидејќи долго време не се борел – од јуни 2019 година.

Розенструик сè уште не ја вкусил горчината на поразот во ММА, при што извојува четири последователни победи во УФЦ – сите со нокаут.

Дуелот меѓу нив може да го одреди следниот предизвикувач за титулата, која е во сопстевност на Стипе Миочиќ.

Се очекува УФЦ 249 да ја вклучи и битката меѓу Тони Фергусон и Џастин Гејџи, како и Хенри Сехудо против Доминик Круз.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО