Френсис Нгану за Џонс: Ќе го победам не само еднаш, туку двапати

Џон Џонс можеби се смета себеси за шампион, но секогаш ќе знае дека неговата мисија не е завршена освен ако не го победи Френсис Нгану.

Нгану го напушти УФЦ, оставајќи ги Џонс и Сирил Гане да се борат за титулата во тешка категорија на УФЦ 285. Џонс се врати по тригодишна пауза, но победи толку доминантно што немаше знаци дека е надвор од кафезот. По оваа борба, која на Џонс му ја донесе 27-та професионална ММА победа, за „Боунс“ се зборува како за најдобар ММА борец во историјата.

Сепак, и Даниел Кормиер и поранешниот крал во тешка категорија Френсис Нгану не се согласуваат со оваа споредба. Френсис не го препознава Џонс како најдобар, освен ако не го споделат кафезот. Нгану не му дава никакви шанси на Американецот и тврди дека двапати ќе го победи.

„Нема друга борба на светот што би сакал да ја добијам повеќе од онаа со Џон Џонс. Да, ја освои титулата, мојата претходна титула, но сепак не може да се смета за легитимен шампион доколку не го победи претходниот крал. Ова сум сепак јас. Никогаш не сум изгубил појас во борба.

Го предизвикав Џон неколку пати во минатото. Слушам мислења дека Џон ќе ме однесе на партер и ќе ме задави како со Сирил Гане. Само нека зборуваат. Дали навистина мисли дека не би го разгледал тоа сценарио? Јас сум многу поопасен, што веќе го почувствува и самиот Тајсон Фјури.

Би го победил не само еднаш, туку двапати, затоа што би му понудил инстант реванш на кој и јас би победил. Ќе му покажам на Џон за што служи тој лакт. Тој е противникот од соништата со кој отсекогаш сум сакал да се сретнам во ММА. Сигурно не бегам од тоа, напротив, се радувам на тоа.

Но, за жал, за да се бориме, тој мора да дојде кај мене во ПФЛ бидејќи Дана Вајт нема да му дозволи“, рече Нгану во интервју за ЕСПН.

За жал, таква борба нема да видиме.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО