Фрејзер Кларк: Тајсон Фјури ќе заспие, ако Нгану го погоди

Во мошне очекуваниот судир кој треба да се одржи во Саудиска Арабија на 28 октомври, Тајсон Фјури ќе се соочи со поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану.

Тајсон Фјури се смета за фаворит, бидејќи Нгану допрва треба да боксира професионално. Олимпискиот боксер Фрејзер Кларк издаде предупредување, велејќи дека Нгану може да предизвика огромно изненадување ако Фјури го потцени.

Кларк верува дека способноста на Нгану да испорачува силни удари може да се покаже како сериозна закана во Ријад. Тој рече дека ако Фјури не го сфати сериозно ММА нокаутерот, може да го загуби мечот.

„Фјури е толку голем борец и толку голема личност што ги има раководните тела завиткани околу малиот прст. Тој прави што сака и тоа е реалноста. Ќе заработи многу пари и ќе има многу погледи кон него од сите сфери на животот.

Но, љубителите на боксот веќе гледаат преку Нгану. Со тоа што го кажувам, му посакувам се најдобро и немој да му дозволиш на Нгану да те удира по брадата и да те заспие, бидејќи тоа би било погубно.

Сите знаеме дека може да погоди. Ако сте фит и можете да удирате во тешка категорија, имате добри шанси, како и сите други. Затоа што ако зададете прецизен удар, тогаш тоа може да биде добра ноќ.

Многу се зборуваше за нивоата на спортот и на кое ниво е Нгану, бидејќи никогаш не се занимавал професионално.

Нгану веројатно има поголеми шанси од кој било британски боксер кој нема моќ за нокаут“, изјави Кларк за Метро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО