Хамзат Чимаев: Продавав шишиња бидејќи немав пари

Хамзат Чимаев откри дека продавал шишиња бидејќи немал пари за храна.

Непоразената чеченска ѕвезда на УФЦ стана ѕвезда во ММА, каде има биланс од 12 победи и 0 порази. „Борз“ доби слава и многу пари, но не заборава од каде почнал. Хамзат е роден во селото Гвардејское, Чеченија.

Во тоа време Чеченија беше независна Чеченска Република Ичкерија. Чимаев почнал да тренира борење на 5-годишна возраст, а потоа на 18-годишна возраст решил да емигрира во Шведска со својата мајка, придружувајќи му се на постариот брат.

Таму работеше на различни места, по што почна да тренира и дебитираше во ММА. Чимаев до денес има многу пари и е близок со Рамзан Кадиров кој го опсипува со скапи подароци.

Но, во минатото Чимаев немал пари ни за храна.

„Во Шведска немаше кој да ми помогне. Морав да работам сам, морав да пораснам. Тогаш имав 18-19 години. Работев како обезбедување, а потоа во фабрика. После работа одев на вежбање.

На 23-24 години го запознав брат и ми предложи да се обидам да тренирам, а јас реков дека не сакам. Но, тој инсистираше. Отидовме во теретана и се случи сè да ми оди добро во спаринг.

Имаше и професионални борци, ги победував. Потоа тренерот ме праша каде се борам и мојата кариера започна. Пред УФЦ немаше големи пари, немаше спонзори и немаше пари браќа.

Преживеав најдобро што можев. Порано продавав дури и шишиња. Таква специјална машина има во Шведска. Во нашата сала чистачката собираше шишиња со пијалоци во кутии.

Еден ден останавме гладни затоа што немавме пари. Зедовме шишиња од оваа кутија, потоа ги продававме и купивме пица.

Така преживеавме. Сега и помагаме на оваа чистачка со тоа што и даваме пари“, рече Чимаев во интервју за Јутјуб каналот Обзор прес.

Чимаев се враќа во октомври за да се бори со Пауло Коста во Абу Даби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Khamzat Chimaev (@khamzat_chimaev)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО