Флојд Мејведер влегува во рингот на 25 февруари

Членот на Боксерската куќа на славните, Флојд Мејведер ќе го има своето долгоочекувано деби во рингот во Обединетото Кралство во сабота на 25 февруари, кога ќе се соочи со професионалниот ММА борец Арон Чалмерс во егзибициски меч во живо во познатата лондонска О2 арена.

На социјалните мрежи претходно беше објавено дека Мејведер ќе се соочи со мај тај ѕвездата Лијам Харисон, но Харисон беше принуден да се повлече поради повреда на коленото.

„Првично требаше да се соочам со друг противник, но повредите се случуваат и мило ми е што Арон Чалмерс успеа да се вклучи, за да можеме да им го дадеме на навивачите она што го сакаат“, рече Мејведер.

„Навивачите во ОК отсекогаш ми беа одлични и ме поддржуваа во текот на мојата кариера, така што настан како овој одамна требаше. Возбуден сум што ќе додадам повеќе историја на О2 арената во Лондон“.

Чалмерс, од друга страна, смело ја користи оваа можност.

„Тренирав со Адам Бут и со нетрпение очекувам да се прославам во светот на боксот“, изјави Чалмерс, кој има скор од 5-2 во ММА, вклучувајќи и четири борби во Белатор.

„Веднаш ја искористив оваа можност. Чест ми е да го делам рингот со еден од најголемите борци на сите времиња и дефинитивно ќе го искористам тоа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО