Фјури за Бетербиев: Тој е најсилниот удирач? Глупости!

Носителот на појасот во тешка категорија на ВБЦ, Тајсон Фјури, се насмеа на прашањето дали шампионот на ВБО, ВБЦ и ИБФ во полутешка категорија, Артур Бетербиев, е со најдобар удар со боксот и покрај тоа што се натпреварува во полесна категорија.

И двајцата боксери не го знаат вкусот на поразот и сите навивачи очекуваат да се борат за титулата апсолутен светски шампион во своите дивизии против Александр Усик, односно Дмитри Бивол.

„СЗО? Бетербиев да биде најсилен ударач? Ова е глупост! Јас сум најдобар“, одговори Фјури.

Бетербиев во последната борба се соочи со Британецот Ентони Јард. Борбата се случи на стадионот Вембли во Лондон. Рускиот боксер победи, бранејќи ги титулите во полутешка категорија на ВБЦ (четврта одбрана), ИБФ (седма одбрана) и ВБО (прва одбрана).

Од друга страна, Џипси Кинг го победи Дерек Чисора по трет пат во декември и се очекува напролет да се соочи со Усик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО