Федор Емелијаненко сака да се бори со Френсис Нгану

Поранешниот шампион на Прајд и Рингс во тешка категорија Федор Емелијаненко (47) рече дека би сакал да има боксерски меч со поранешниот шампион во тешка категорија на УФЦ, Френсис Нгану. „Последниот император“ го откри ова во неодамнешното појавување во руските медиуми.

Минатиот октомври Нгану дебитираше во професионалниот бокс, влегувајќи во рингот против светскиот шампион на ВБЦ Тајсон Фјури. Во борбата Фјури победи со одлука, но за време на борбата Нгану го собори Британецот.

Нгану сега е еден од најпосакуваните противници во боксот. Тој се подготвува за вториот боксерски меч на 8 март во Ријад. Нгану ќе се бори со Ентони Џошуа. Емелијаненко ги следи настапите на Камерунецот и посака да го сподели рингот.

„Не знам дали ќе боксирам со Мајк Тајсон. Ако сака Господ, ќе има борба. Ако не даде, нема да го направиме тоа. Ме интересира Френсис Нгану. Не сум веќе добар во ММА, а во бокс би било интересно да се бориме со него.

Ја гледав неговата борба со Фјури. Би сакал да се борам со Нгану. Не е дека е дрзок, но би бил заинтересиран да се борам со него. Јас сум борец, да. Веројатно сè уште сум активен борец.

Разбирам дека веќе не сум добар во ММА. Имам повреди. Сега го исклучив борењето од мојот тренинг“, изјави Федор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО