Ерни Шејверс почина на 78-годишна возраст

Двократниот претендент за светска титула во тешка категорија, Ерни Шејверс, почина на 78-годишна возраст, објави BoxingScene.

Причината за смртта на американскиот боксер не е прецизирана.

Во 2003 година Шејверс беше рангиран на 10-тото место на листата на 100-те најголеми боксери во историјата на боксот на списанието Ринг.

Вкупно, во текот на професионалната кариера, боксерот забележа 74 победи (68 со нокаут) со 14 порази, а уште една борба заврши нерешено.

Шејверс двапати се бореше за светската титула во тешка категорија. Во 1977 година боксерот беше поразен од Мухамед Али, а во 1979 година од Лери Холмс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО