Ентони Смит: Рокхолд од борбата со Коста можеше да биде суперѕвезда

Лук Рокхолд ги импресионираше масите со неговата одлука со поразот од Пауло Коста минатиот викенд на УФЦ 278 во Јута, САД.

И покрај поразот од Коста, изведбата на Рокхолд се истакна меѓу повеќето на картата. Тоа беше неговата прва борба во 2019 година и последна од неговата легендарна борбена кариера. Тој понекогаш беше целосно исцрпен, но успеа да ги надмине неволјите за да му пружи на Коста една од најтешките битки во кариерата.

Лук им обезбеди на фановите на ММА настан за паметење. По борбата, суровите емоции на Рокхолд се излеаја на микрофонот. Ова го привлече вниманието на Ентони Смит, кој не е голем обожавател на својот сонародник, но го почитува она што го виде во неговата последна борба.

„Беше сурово. Каде беше овој ебен човек пред 10 години? Требаше да биде проклета суперѕвезда. Можам да застанам зад овој човек. Онаа личност која вели: „Јас сум многу стар“. Можам да застанам зад тоа.

Го гледам Лук Рокхолд како заминува, го гледам како ја бара вратата. Бара излез, но потоа одлучува да не замине и тоа се случило повеќе од 3 пати. Требаше да се откаже, но се сврте и се врати назад.

Јас и Лук лично не се сакаме. Но, можам да почитувам дека тој беше исцрпен, сепак му пружи тешка борба на силниот напаѓач. Косат е човек кој го бркаше.

Рокхолд беше пеколно изморен и со скршен нос. Едвај остана на нозе, но сепак најде сила да се бори и да ги израдува фановите“, изјави Смит за Мајкл Биспинг во подкастот „Believe You Me“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО