Еди Херн го тужи Џејк Пол за клевета, местење мечеви и бара милионска отштета

Познатиот промотер Еди Херн поднесе тужба против Џејк Пол, откако славниот јутјубер неодамна го обвини дека го поткупил судијата Глен Фелдман за да донесе одлука во корист на неговите борци, Кејти Тејлор и Ентони Џошуа.

Промоторот на Мечрум боксинг се закани со правна постапка и сега поднесе тужба од 100 милиони долари против Пол за отштета според адвокатот на Херн, Френк Салзано.

„И правно и етички има јасна линија која го одделува мислењето од клеветничките лаги. Џејк Пол го знае ова и намерно ја премина таа граница кога ги обвини Мечрум боксинг и Еди Херн дека местат тепачки“, рече адвокатот на Херн, Френк Салзано, и продолжи:

„Без разлика, доби можност да ги повлече своите клеветнички изјави и одби да го стори тоа. Тој сега ќе се соочи со правните последици од неговите постапки бидејќи Мечрум боксинг и Еди Херн ќе бараат отштета поголема од 100 милиони долари со оглед на вредноста и добрата волја поврзани со справувањето со Мечрум боксинг и штетната природа на коментарите дадени од Џејк Пол“.

Натпреварот меѓу Аманда Серано и Кејти Тејлор се одржа на крајот на април. Кејти победи со поделена одлука, а бодовната предност и дадоа Глен Фелдман (97-93) и Гвидо Кавалери (96-93), додека Беноа Русел го постигна мечот во корист на Аманда (96-94).

Во неодамнешниот меч во кој Александр Усик го победи Ентони Џошуа, Фелдман го бодуваше во корист на Британецот (115-113). Виктор Фесечко (116-112) и Стив Греј (115-113) му донесоа предност на Усик. Џејк Пол не сакаше да ја повлече изјавата, а сега ќе треба да одговара на суд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО