Скандалите и тензиите го ставија олимпискиот бокс во нокдаун

Меѓународната боксерска асоцијација (ИБА) е повторно компромитирана. Закажаното вонредно Собрание во Ереван за вчера, 25 септември, на кое поединечни членови на организацијата требаше да гласаат за претседател, практично не се одржа. Или, поточно, се одржа, но немаше претседателски избори.

На почетокот на Собранието се одржа уште една анкета – дали треба да има или не избори. И покажа дека 106 од претставниците на федерациите не сакале такво нешто, а само 36 се покажале како поддршка за можноста да го остварат својот глас. Наспроти ова, претседателот на ИБА, Умар Кремлев, ја задржува функција и ќе остане на чело цел мандат од 4 години, почнувајќи од 2021 година, кога се одржаа претходните редовни избори.

Одлуката да не се гласа за претседател, сепак, сама по себе води до нови тензии. Барем поради тоа што вонредниот Конгрес беше токму за оваа цел. Другиот кандидат за оваа функција, Холанѓанецот Борис ван дер Ворст, доби жалба пред судот во Лозана да се бори за функцијата со Кремлев.

Според информациите на западните медиуми, Конгресот започнал со еден час доцнење, а за тоа време се пријавиле уште 24 федерации кои претходно не присуствувале. Исто така, на украинскиот штаб, кој беше отстранет како член на ИБА поради „државно мешање во управувањето“, не му беше дозволено да гласа.

Во секој случај, она што се случи во Ереван ќе доведе до уште поголема тензија на оската на Меѓународниот олимписки комитет. МОК повеќепати јасно стави до знаење дека се сомнева во чесноста на актуелниот претседател Кремлев и и го одзеде правото на ИБА да ги организира олимписките квалификации за Париз 2024 година, како и самиот турнир на Игрите. Дополнително, позицијата на боксот на Лос Анџелес 2028 е доведена во прашање и доколку ИБА не ги реши проблемите до крајот на следната година, еден од најстарите спортови нема да биде дел од Игрите за 6 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО