Џошуа до бразилски репрезентативец: Ја чувствувам твојата болка (ФОТО/ВИДЕО)

Британскиот боксер, поранешниот светски шампион во тешка категорија Ентони Џошуа објави нова објава на социјалните мрежи во која му дава поддршка на напаѓачот на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор.

Бразилецот се соочи со расизам за време на натпреварот од 35. коло на шпанскиот шампионат со Валенсија (0:1).

„Дури и да пати, замислете колку е тешко за мојот брат, братучед и син во секојдневниот живот. 100% ја чувствувам неговата болка“, напиша Џошуа.

Винисиус е во Реал Мадрид од 2018 година. Договорот на Блејд со клубот е до 2024 година. Винисиус оваа сезона одигра 32 првенствени настапи за Реал Мадрид, постигнувајќи 10 гола и даде девет асистенции.

Куриозитет е што ова е десетти случај на расизам против Кариоките во Ла Лига само во тековната кампања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО