Алексеј Олејник пред враќање: Направив уникатни работи (ФОТО)

Русинот Алексеј Олејник ја врати лентата, зборувајќи за својата кариера во УФЦ (9:8 победи во 17 борби). Тој смета дека настапил на високо ниво во дивизијата.

„Се борев со Мирко (познато како Мирко Кро Кaп. Мечот беше дел од Леџенд фајт шоу 2 во ноември 2013 година и Олејник победи со завршница, точно пред 10 години. И сега седам со Александар Емелијаненко на прес-конференција, ќе се борам на истиот турнир. Одев во еден правец. Долго, тешко, лишувајќи се од нешто.

Немав желба и размислував да влезам во УФЦ. И по неколку успешни битки, веќе бевме потпишавме. Тоа беше добра кариера. Влегов во УФЦ на 37 години, добив шест бонуси. Повеќе од кој било друг Русин. Направив уникатни работи“, рече Алексеј Олејник на прес-конференција.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexey Oleynik (@alexeyoleynik1)

Олеиник сега има 45 години. Вкупно има 78 борби во ММА во кои има остварено 60 победи и 17 порази. Една борба со негово учество заврши нерешено.

Многумина очекуваа Алексеј засекогаш да ги закачи ракавиците, но тој најави враќање. Ова ќе се случи на 26 мај во Москва. На истата гала вечер ќе се врати Александар Емелијаненко, а во ММА ќе дебитира неговиот брат Иван.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО