Џеф Монсон се откажа од американскиот пасош

ММА борецот Џеф Монсон изјави дека во вторникот го предал американскиот пасош во амбасадата и сега има само руско државјанство.

„Да, го дадов мојот американски пасош. Сега сум само Русин“, изјави Монсон, цитиран од „Матч ТВ“.

Во 2018 година спортистот доби руско државјанство, а од септември минатата година е член на советот на пратеници на градскиот округ Красногорск од партијата Единствена Русија. Дополнително, Монсон би учествувал и на изборите за парламентот на Република Башкортостан.

Џеф Монсон има 52 години. Тој е познат по настапите во различни боречки промоции, вклучувајќи го и УФЦ. Во ММА има 60 победи, 26 порази и 1 реми. Друг натпревар во кој учествуваше Монсон беше прогласен за неважечки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Monson (@jeff_monson_official)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО