Хамзат Чимаев: Сакам да се борам за титулата во УФЦ

Хамзат Чимаев едвај чека да се бори за појас во УФЦ.

Непоразената чеченска ѕвезда не е загрижен во која категорија ќе му се даде оваа шанса. Во моментов почна да се подготвува за борба која ќе биде дел од турнирот на УФЦ во Абу Даби во октомври. Се шпекулира дека Дана Вајт ќе го соочи со Камару Усман. Нивната битка најверојатно ќе биде главна на настанот.

За жал, Чимаев не сака да се бори во полусредна категорија. Ова е категоријата во која Усман беше шампион. Хамзат тврди дека е крал во полусредна категорија и може да го победи Израел Адесања.

„Сакам да се борам за титулата, не е важно во која тежина. Можам да ослабам и до 77 килограми, но не сакам да го правам тоа, кој знае. Јас сум број 3 во дивизијата, иако бројките навистина не кажуваат ништо за мене.

Се сметам за крал во полусредна категорија и можам да го победам кралот во средна категорија. Само дај ми шанса за титулата. Подготвен сум да се борам со Леон, подготвен сум да се борам со Усман или со Израел Адесања.

За мене тоа не е важно. Подготвен сум да се борам со секого. Се сметам за најдобар и кога си најдобар мораш да се бориш со најдобриот“, вели Чимаев во видеото на својот канал на Јутјуб.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Khamzat Chimaev (@khamzat_chimaev)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО