Таткото на Фјури: Жанг Жилеј е поопасен од Усик

Џон Фјури, таткото на непоразениот британски боксер и актуелен шампион на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, верува дека Жанг Жилеј е поопасен противник за неговиот син од Александар Усик.

„Тајсон има две опции за тоа со кого да се бори. Првата е со Усик, втората е со Жанг. Во исто време, мислам дека Жанг е потежок противник, се докажа во борбата со Џојс. Висок е и знае да удира. Усик нема таква ударна моќ.

Жанг не е ништо помалку опасен од Вајлдер бидејќи го надминува во техника. Разликата е во тоа што Жанг не само што може да удира, туку и да боксира. Жанг е одличен боксер, ме импресионира. Му реков на Тајсон да го заборави Усик затоа што Александар нема моќ за нокаут, а Жилеј е поопасен. Со нетрпение очекувам кога тој и Тајсон ќе се спротивстават“, изјави Џон Фјури за Фрибетс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО