Државно првенство кик бокс: Илиоски супериорно, успешен камбек на Цветков, Ристевски сигурен (ФОТО)

Boban Ilioski prv na DP kikk boks Negotino 2016

На Државното првенство во кик бокс првиот ден немаше некои поголеми изнендувања кај сениорите во Неготино.

Бобан Илиоски (-75 кг) во лоу кик уште еднаш покажа дека нема кој да го загрози во Македонија, славејќи со нокаут во финалето.

Stojan Cvetkov pobednik na DP kik boks vo Negotino 2016

Стојан Цветков (-86 кг) по паузата поради повредата тој  имаше одлично враќање во лоу кик, освојувајќи ја титулата државен првак. Исто така и Дејан Ристевски не дозволи изнендување..

Dejan Ristevski, Dimsa toni , DP kik boks Negotino 2016

Ги чекаме официјалните резултати од КБФМ.

Budo Kavadarci na DP kik boks Negotino 2016

Кик бокс клубот Гладијатор и Кик боксинг федерацијата на Македонија Државното првенство му го посветија на младото момче Илија Таневски, кој во моментов е на лекување во Германија, но за се да се заврши како што треба му се потребни средства. На момчето од Неготино му требаат 50.000 евра, за да може да ја почне терапијата. Тој досега има една успешна операција, но му фалат уште средства.

Денеска околу 800 луѓе го следеа Државниот шампионат, така што и средствата од утре ќе бидат наменети за Таневски.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО