Дмитри Бивол: Сакам мојата следна борба да биде со Бетербиев

Светскиот шампион на ВБА во полутешка категорија (до 79,4 кг) Русинот Дмитри Бивол (21-0, 11 КО) изјави дека во следната борба би сакал да се бори со својот сонародник Артур Бетербиев.

Непоразениот Чеченец ги има титулите на ВБО, ВБЦ и ИБФ. Оваа борба ќе ги обедини појасите во полутешка категорија и затоа Бивол го посакува тоа.

„Му кажав на мојот тим дека во следната борба сакам да се борам со Артур Бетербиев. Целта ми е оваа година да ги обединам појасите во дивизијата.

Видов некои фрагменти од борбата меѓу Бетербиев и Ентони Јард. Тоа беше добра борба. И двајцата боксери покажаа цврстина и решителност.

Дали научив нешто ново? Можеби“, рече Бивол за Ринг.

Вкупно, Дмитри се бореше 21 битка, победувајќи ја секоја од нив. Бивол победи 11 пати со нокаут. Бетербиев има 19 победи во 19 борби, сите со нокаут.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО