Дионтеј Вајлдер сака четврта борба со Тајсон Фјури

Поранешниот светски шампион во тешка категорија Дионтеј Вајлдер очекува да добие четврта борба против Британецот Тајсон Фјури.

Во последната борба, која се одржа во декември минатата година, Вајлдер се соочи со Новозеландецот Џозеф Паркер. Борбата помина на целата дистанца и заврши во корист на Паркер со едногласна одлука. Вкупно Американецот има 47 борби, во кои претрпе три порази (од нив два се во борбите со Тајсон Фјури).

Вајлдер сега се подготвува за враќање во рингот, кое ќе се случи на 1 јуни во Ријад. „Бронзениот бомбардер“ ќе ги одмери силите со Кинезот Жан Жилеј. Доколку ја добие оваа борба, тогаш Арапите ќе му понудат борба со Џаред Андерсон во август во САД. Вајлдер го мерка Фјури и верува дека Арапите ќе организираат четврта борба меѓу нив:

„Сакам да го натерам Тајсон Фјури да плати, навистина многу лошо. Мислам дека ова поглавје не е завршено. Подготвен сум за 4-та битка. Веќе можам да ја видам 4-та битка во изработка. Саудијците имаат извор и моќ да направат сето тоа да се случи“, изјави Вајлдер, пренесе Спорбук ревју.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО