Дионтеј Вајлдер по втор пат ја одбрани титулата (ВИДЕО)

25

deontaywduhaupasscreeen

Дионтеј Вајлдер по втор пат ја одбрани титулата на Светскиот боксерски совет во тешка категорија.

Тој дури во 11-та рунда го совлада предизвикувачот Јоан Дуопа (Франција) на галавечерта во Бирмингем (САД). Изненадувачки, Французинот имаше предност во почетокот на мечот, но доби неколку удари во аркадата, но окото на Американецот почна да се затвора. Шампионот почна да доминира во вториот дел од средбата. Тоа беше 35-та победа (34 со нокаут) за фаворитот, кој во почетокот на следната година треба да се сретне официјалниот кандидат за круната Александар Поветкин.

Дуопа го забележа третиот пораз наспроти 32 победи (20 со нокаут).