Дилиен Вајт му порача на Џошуа дека треба да биде агресивен против Усик

Во април британскиот боксер Дилиен Вајт доби шанса да се бори против шампионот на ВБЦ, Тајсон Фјури. „Џипси Кинг“ се покажа како главна пречка за Вајт, кој го загуби мечот со прекин во шестата рунда.

За Дилиен тоа беше трет пораз во кариерата, пред две години загуби од Поветкин, а во декември 2015 година од Џошуа.

Добро ги знае можностите на Ентони, па му даде совети на својот сонародник.

Ентони Џошуа ќе се обиде да ги врати титулите во ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО во тешка категорија против Украинецот Александр Усик во сабота во Џеда.

„Ова е најголемата борба на Џошуа во кариерата и очекувам да му се реваншира на Усик. Ако е агресивен како на мечот против мене, ќе изгледа многу подобро“, изјави Дилиен Вајт и додаде дека Ентони не треба да го надбоксира Украинецот:

„Само така може да го нокаутира Усик. Ентони и јас не сме многу различни, двајцата одиме напред и многу удираме. Се надевам дека тренерите ќе му ја вратат агресивноста“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО