Џон Џонс и понатаму недопирлив, Кормиер без решение!

jones ponovno prvak

По пет тешки и напорни рунди, Џон Џонс ја одбрани титула во полутешка категорија против Даниел Кормиер, кој не го најде вистинското решение да му се закани на шампион.

Доналд Цероне ја искористи ужасната тактика на Мајелс Жури и убедливо ја прослави шестта победа по ред. Бред Таварес ја прекина негативнитата низа и го победи Нејт Маркард, и Хектор Ломбард е потешко од предвидувањата славеше против Џош Буркман. Кјоџи Хоригучи дојде до нова победа и е еден чекор поблиску до нападот на титулата во мува категоријата.

 Џон Џонс се уште е шампион во полутешка категорија на УФЦ. Неговиот противкандидат, Даниел Кормиер, покрај интензивните напори и големата желба и мотивација, не најде решение за флексибилноста на Џонс, а шампион повторно изненади онаму каде што се очекуваше дека Кормиер ќе има најголеми шанси.

 Веќе во првата рунда покажа дека Џонс не се шегува кога рече дека ќе се обиде да го уништи Кормиер, при што предизвикувачот за прв пат во својата ММА кариера беше соборен. Во истата рунда Џонс потврдува со неколку разорни удари во телото го изненади Кормиер, кој беше изненаден од фактот дека Џонс прифати борба од скратено растојанието.

 Во втората рунда од Кормиер се врати, но останува впечатокот дека Џонс требаше да биде подобар во првата рунда, кој го забави темпото за да се подготви за остатокот од борбата . Оваа рунда е всушност единствената во која Кормиер имаше прогрес, поради иницијативноста. Третата рунда е некако реприза на првата. Џонс повторно не го избегнуваше клинчот и на кратката дистанца од каде што пласираше удари со лактите, колената и и ниски ножни удари.

 Четвртата рунда беше онаа која ја потврди супериорноста на Џонс. Дури три уривања дополнително делуваа врз довербата на предизвикувачот Кормиер, а во последниот дел Џонс тргна тактички. Тој брзо дојде до клинч, кој го контролираше и успешно се бранеше обидите на Кормиер да го собори, а му успеа само на еднаш, во последната минута од рундата. На крајот, убедлива и заслужена победа на Џонс, во која сите тројца судии му доделија победа во четирите рунди.

 Особено болно е за Даниел Кормиер што четири пати беше соборуван, а тој успеа да го урне шампионот само еднаш, на крајот од борбата. Џонс и на крајот на борбата рече дека е нескршлив, што во овој меч го докажа уште еднаш. Еден од најголемите борци во историјата на ММА, со секој борба го потврува тоа, а има само 27 години.

УФЦ 182 – резултати 

Џон Џонс – Даниел Кормиер, со едногласна одлука

Доналд Цероне – Мајелс Жури, со едногласна одлука

Бред Таварес – Нејт Маркард, со едногласна одлука

Кјоџи Хоригучи – Луис Годинот, со едногласна одлука

Хектор Ломбард – Џош Буркман, со едногласна одлука 

Пол Фелдер – Дани Кастиљо, КО (кржен удар со шака) – Р2, 02:09

Коди Гарбарнд – Маркус Бримаж TKO (удари) – Р3, 04:50

Шон Џордан – Жаред Канониер, КО (удари) – Р1, 02:57

Еван Данхем – Родриго Дам, со едногласна одлука 

Омари Акмедов – Матс Нилсон, со едногласна одлука

Марион рено – Алексис Дуфресне, со едногласна одлука

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО