Дионтеј Вајлдер го зграпчи микрофонот и се подготвува за живот по боксот

Наместо ракавици, ќе земе микрофон во рака и наместо силни удари, ќе диктира строги текстови. Дионтеј Вајлдер веќе се подготвува за кариера по боксот.

Ништо не трае вечно, што е добро познат факт не само во спортот. „Бронзениот бомбардер“ може да има уште еден или два настапи во рингот, но после тоа ќе ги закачи ракавиците на клинец каде што најверојатно ќе висат засекогаш. Застрашувачкиот нокаут артист веќе се подготвува за транзиција во светот на музиката.

Во последните месеци тој подготви неколку примероци за неговите обожаватели за тоа како ќе изгледа неговата работа.

„Морам да кажам дека е благослов да можеш да го правиш она што го сакаш. Зад секоја песна се крие приказна која ме натера да ја составам. Секоја песна ќе биде единствена и од животот. Тоа претставува кој сум бил, кој сум сега и кој сакам да бидам“, прокоментира Вајлдер директно од студиото.

Дионтеј има време да ги усоврши своите вештини зад микрофонот, бидејќи веќе нема големи очекувања од него во однос на боксот. Последен пат, ден пред Божиќ, тој загуби од Џозеф Паркер, боксер кој загуби од Ентони Џошуа, Дилиен Вајт и Џо Џојс. Сепак, на Вајлдер ништо не му дозволи да направи, правејќи го најголемото изненадување на турнирот.

Вајлдер последователно потврди дека сè уште не може да ја заврши кариерата, па дури и го предизвика Џошуа на борба, но по толку тежок пораз од Паркер, тој беше одлучно одбиен. Сега бара друга опција која и се допаѓа на јавноста, но се шпекулира дека тоа го прави само за пари.

https://www.youtube.com/watch?v=BprybFKWmVQ&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fmma.bg%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО