Делија во пресрет на борбата против Фереира: Ќе се обидам да го завршам мечот што порано

Анте Делија вечерва бара пат до финалето на турнирот во тешка категорија на ПФЛ. Дубровчанецот се бори со Бразилецот Ренан Фереира на настанот во Кардиф.

Хрватскиот борец во борбата влегува седум килограми полесен од противникот. Вагата на Анте покажа 109,8, а на Ренан 116,6 килограми.

Делија го очекува тешка борба, како што потврди во изјавата по свеченото мерење.

„Противникот е добар и треба да дадам се од себе за да го победам. Ќе бидам агресивен и ќе го стискам!“, рече хрватскиот борец и додаде:

„Мислам дека борбата нема да оди на одлука. Веднаш ќе го притиснам, ќе бидам агресивен и ќе се обидам да го завршам мечот што е можно порано.

Во вториот полуфинален меч во тешка категорија ќе се соочат Хуан Адамс, кој го замени Денис Голцов и Матеус Шефел, кој го замени Бруно Капелоца.

Полуфиналните борби во полусредна категорија се главниот дел од настанот. Настанот го предводи мечот помеѓу Рори Мекдоналд и Магомед Умалатов, а во вториот ќе се соочат Садибу Сај и Карлос Леал.

Шоуто започнува во 18 часот, а во борбата за титулата ќе се соочат Делија и Фереира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО