Даниел Кормиер се произнесе за борбата меѓу Волкановски и Родригез на УФЦ 290

Кормиер смета дека Родригез не може да го добие мечот против Волкановски самo со раце. Кормиер нагласува дека Родригез треба да користи разновиден сет на вештини и да има добра стратегија за борба доколку сака да има шанса против актуелниот шампион.

Волкановски се уште е непоразен во перо категорија во октагонот. Кормиер изрази восхит од борбената интелигенција на Волкановски и сугерира дека Родригез ќе се најде во сериозна неволја ако едноставно се потпре на своите боксерски вештини.

„Овој човек е толку добро подготвен“, рече Кормиер на својот Јутјуб канал. „Ви велам, интелигенцијата во битката во комбинација со способноста го прави овој човек толку голем. Овој човек фино го дотерува секој напад со тоа што го пресметува со калкулатор“.

„Јаир Родригез мора да направи нешто поинаку овој викенд, бидејќи ако премногу притиска и оди напред, ќе се најде во неволја. Треба да го користи својот кик бокс како против Џош Емет. Не можам да се потпре само на рацете за да победи. Ако се обиде да го направи тоа само со рацете, ќе се нафрли, како што направи Макс во третата борба против Волкановски. Тој е толку добар. Мора да користите кикбокс. Проблемот со кик боксот е што Волкановски може да се бори“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО