Борец на турнир на џиу-џицу шокираше со опасен потег (ВИДЕО)

Светската лига во џиу џицу го одржа својот турнир „Светови“ минатиот викенд во павилјонот UCLA Pauley во Лос Анџелес, каде што се натпреваруваа 4.706 натпреварувачи од сите возрасти.

Организаторите на натпреварот им доделија награди на најдобрите, но тие сигурно не беа подготвени да доделат медал за некој атрактивен, но опасен потег што најмногу се гледа на настаните во професионалното борење (ВВЕ).

Токму таков потфат е забележан на споменатиот натпревар во џиу-џицу кога еден од борците го извади противникот од арената и го фрли на масата.

Гледачите кои беа сведоци на настанот останаа шокирани, а видеото од инцидентот веднаш се прошири на социјалните мрежи.

Двајцата борци мирно се вратија во арената, а судијата го прекина натпреварот.

Ваквите потези не се ретки на ВВЕ настаните, а Квинтон Џексон на сличен начин го нокаутира Рикардо Арона во јуни 2004 година на настанот на Прајд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО