Чимаев тргнал да го тепа Мек Грегор, но завршил во затвор

304

Чеченската ММА ѕвезда Хамзат Чимаев сакаше да го натепа Конор Мек Грегор пред четири години.

Во тоа време, Озлогласениот победи во битката со Хабиб Нурмагомедов и му кажа многу навреди на противникот. Чимаев во тоа време се уште не беше во УФЦ, но гледал и сакал да му се одмазди на Мек Грегор. „Борз“ се качи на авионот за Ирска и планираше да оди во салата на Мек Грегор да го претепа.

За негова несреќа, властите го уапсија, а потоа го вратија во Шведска. Чимаев се враќа овој викенд за да се бори со Жилберт Барнс на UFC 273 во Флорида.

„Тогаш живеев во близина. Сакав да отидам во неговата соба и да разговараме. Прво слетав во Ирска и малку талкав низ аеродромот. Ме проверија, ме задржаа извесно време, но подоцна ме ослободија.

Заминав, но веднаш ме спречија некои специјалци. Англискиот ми беше многу лош тогаш и не ја разбрав целосно причината. Подоцна бев задржан во полициска станица осум часа.

Само 8-9 часа ме држеа во ќелијата. Таму правев склекови и клечења. Потоа ми рекоа дека треба да се вратам во Шведска, ме одведоа на аеродром и ме испратија дома.

Да го запознаев Конор, ќе го удрев. Тоа не би било само поради Хабиб. Сакав да ја бранам гордоста и честа на нацијата.

Ако ударот не успее, тогаш би земал некој предмет“, изјави Чимаев на каналот Smesh Bros на Јутјуб за Мек Грегор и апсењето во 2018 година.