Четворица кикбоксери на Светското јуниорско првенство (Фото)

209
СП за јуниори
Обезбедени бронзените медали
СП за јуниори
Во трка за медали

Македонија ќе биде претставувана од четворица кикбоксери на претстојното Светско првенство за јуниори. На шампионатот, кој ќе се одржува во Римини, Италија, боите на Македонија ќе ги бранат млади, но искусни кик-боксери.

Марија Божиновска и Марио Доневски ќе настапат во дисциплината „кик-лајт“ во категориите над 70 и до 69 килограми, а Бобан Илиоски и Једис Рамадани ќе се натпреваруваат во дисциплината „лоу-кик“ во категориите до 71 и до 67 килограми.

Младите кикбоксери ќе ги предводи тренерот на репрезентацијата Драган Атанасовски, со помошникот Александар Стефковски. На шампионатот ќе патува и претседателката на Федерацијата, Александра Неделковска, која ќе присуствува на годишното собрание на одборот на директори на светската ВАKО-асоцијација.