Чеченска боксерка била претепана од сонародници поради тренинг во шорцеви

Боксерката Аминат Елбукаева се најде во страшна ситуација во Швајцарија. Телеграм каналот 360.ру објави дека пет мажи ја претепале Чеченката Елбукаева. Таа веќе подолго време живее во Швајцарија, а сега се соочи со агресијата на нејзините сонародници.

Според изворот, мажите ја нападнале Елбукаева бидејќи тренирала во шорцеви. Аминат во задниот дел била нападната од петмина сонародници, кои ја врзале и ја удирале со клоци. Девојчето со тешки повреди е пренесено во болница. Таа има скршени ребра и потрес на мозокот.

Покрај тоа, самата Елбукаева изјави дека професионалната обука помогнала да се избегнат потешки последици. Аминат е сигурна дека работата можела да заврши полошо. Таа истакна дека сите напаѓачи веќе биле фатени додека се обидувале да ја напуштат Швајцарија.

Аминат веќе дебитираше во професионалниот бокс, но загуби во првиот меч од Оливија Блан. Таа го суспендираше својот профил на социјалните мрежи некое време. Сега се врати на интернет и реши да го коментира инцидентот. Елбукаева ги негираше гласините дека Рамзан Кадиров стои зад нападот.

„Би сакала да зборувам за тепањето. Не се кријам од никого. Вистината е дека бев психички уморена и ги избришав моите профили неколку дена. Сега сум тука и продолжувам со мојата работа. Јас сум Чеченка и боксер. И тоа е мојата цел. Во весниците пишуваат дека сум била тепана од луѓето на Кадиров. Тоа не е веродостојно и не може да биде така.

Кадиров никогаш не би испратил луѓе да тепаат девојка. Напротив, мојата реалност е поддржана од Кадиров и неговите луѓе. Никогаш не зборував против него. Ахмад Дудаев, министерот на Чеченската Република, го надгледува ова прашање. Јави ми се лично.

Целата помош и поддршка што ми треба ќе биде од нивна страна. А овие луѓе ќе бидат казнети. Се колнам во Алах дека не се плашам од никого и никогаш не сум старвувала. Тука сум и ќе одам до мојата цел“, напиша Елбукаева.

Видео од Елбукаева по тепањето:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aminat Elbukaeva (@amo_borz)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО