Петар Јан: На една победа сум до титулата

Петар Јан е поранешен УФЦ шампион во бантам категорија.

На најскандалозен начин го загуби појасот, а потоа искрено му замре кариерата. Јан победи само на 2 од неговите последни 6 борби во УФЦ. Петар ги доби тие две борби со одлука, но сепак верува дека е на една победа до уште една борба за титулата во најголемата ММА лига.

Се чини дека Јан ги мами и фановите и себеси во моментов. УФЦ веројатно нема да биде подготвен да даде титула во многу конкурентна дивизија на борец со таков скор во блиска иднина. Петар е подготвен во иднина да се бори со Умар Нурмагомедов.

Вели дека има желба за борби и нема да размислува за повлекување од спортот:

„Битка со Умар Нурмагомедов? Да, се е можно. Тоа е прашање за управата на УФЦ и за мечмејкерите. Кори Сандаген и јас имавме свои моменти, го победив. Сега многу борци се издигнуваат кон врвот. Истиот Умар се искачува на врвот, ќе биде интересно. Имам желба, сакам и можам да се натпреварувам.

Веќе ми недостасува битката. Ако ја немате таа желба, тогаш треба да си заминете од спортот. Но, можам и сакам да се борам. Јас сум на една борба до титулата. Мора да победам некого“, изјави Јан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО