Цел персонал готвачи ги опслужувал Хабиб и неговите луѓе во Абу Даби

Една од најинтересните приказни околу турнирот УФЦ 280 беше информацијата дека Ислам Махачев и Хабиб Нурмагомедов потрошиле повеќе од еден милион долари на тренинг кампот за борбата против Чарлс Оливеира.

Од чиј специфичен џеб се парите: Хабиб, шеици или некои спонзори, не се знае, но фактот дека се потрошени пристојни суми. Повеќе од 20 луѓе од дагестанската свита живееја во одлични апартмани, вежбаа во личната теретана на принцот на Обединетите Арапски Емирати и јадеа како кралеви.

Американско-палестинскиот борец Белал Мухамед, кој беше регрутиран во тимот, сè уште не може да се одврати од уживањата на Хабиб. Тој неодамна зборуваше во подкастот на Брајан Кален за тоа колку фантастично изгледаше табелата на нивниот тим во текот на петте недели на подготовка.

„Поминав пет одлични недели со тимот на Хабиб. По тренингот сите заедно отидовме да се молиме. Џамијата беше веднаш до салата. Беше прекрасно. Имам одлични соборци овде во Чикаго. Ние сме браќа, но тие се христијани.

Кога се молам, тие гледаат, но не сакаат да се молиме. Ние го направивме истото со овие момци во исто време. Ова ја прави врската меѓу вас посилна. После тоа сите отидовме да ручаме заедно. И ручекот таму беше епски.

Околу 10 различни јадења, дагестанска храна, американска храна. Имаат посебен готвач за секој оброк, само некаква лудница. И така за појадок, ручек и вечера. Тоа што Хабиб го направи за нас беше неверојатно.

Посебна огромна маса за десерт. Во неговиот тим имаше 20 луѓе. Некои не ослабеа и овие луѓе јадеа повеќе. Се обидов да јадам мали порции, да бидам писмен за диета, но ти даваа што сакаш.

Може ли да имам уште малку лосос? А следниот ден ти носат голем послужавник со лосос. Или јастог, што сакаш. На овој камп Хабиб потрошил над милион долари. Не требаше да го направи тоа, но сакаше да ги оствариме нашите соништа“, рече Мухамед

УФЦ 280 во Абу Даби се покажа успешен за Хабиб и неговите луѓе. Ислам Махачев ја освои титулата во лесна категорија. Во борбите победија и Белал Мухамед и Абубакар Нурмагомедов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО