Бронзен медал за Адил Адили на Меѓународниот турнир во Париз (ФОТО)

Adil na piedestal 2016 Pariz

Македонскиот борач Адил Адили во слободен стил на Меѓународниот турнир во Париз во категоријата до 61 кг го освои бронзениот медал откако со 7-0 го совлада Ренди Андрија Вок од Швајцарија.

Adili vo paris 2016

Во четвртфиналето Адили со 12-0 го совлада Шритоф Роберт Бернард Фибац од Франција, а во полуфиналето загуби од Грузеицот Шота Партенадѕе со 12-2 (ТТ).

Adil so plaketa i medal

Адили настапува во француското првенство УС Метро, каде што е тренер неговиот татко Хамди Адили, а во Македонија за екипата на БК Скопје.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО