Британецот Вилсон излезе од кома (Фото)

Британскиот боксер Џером Вилсон излезе од вештачка кома по операцијата на мозокот, пренесоа вчера британските медиуми.

Вилсон на 12 септември беше нокаутиран од Серж Амбомо, по што доживеа сериозна повреда на главата.

„Тој направи неверојатен напредок последните три-четири дена. Излезе од кома и секој ден делува се појако“, изјавилл неговиот промотор Дејв Калдвел за Би Би Си.

Според Колдвел, Вилсон се уште не може да се поместува или да зборува, но дека е свесен што му зборуваат луѓето околу него.

Наводно, Амбомо клекнал покрај Вилсон ккога го нокаутирал и го бакнал во глава, несвесен дека неговиот противник е ноккаутиран. Подцна камерунскиот боксер се извинил за тоа.

Вилсон се натпреварува во велтер категорија, пред кобната борба имаше 8 победи и 2 порази. Дебитираше во феруари 2010 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО