Боксерска легенда е во критична состојба по пожар во нејзиниот дом

Целиот боскерски свет изрази поддршка и наклонетост кон единствената аргентинска боксерка која учествуваше на едно издание на Олимписките игри – Дијана Санчез. Нејзината состојба е деликатна, бидејќи пожарот кој предизвикал експлозија на шише во нејзиниот дом и предизвикал изгореници од втор степен на лицето и рацете, како и оштетување на респираторниот тракт.

Моментално е интубиирана на интензивна нега. Нејзината сестра, Леонела Санчез, исто така познат боксер, изјави за Boxeo de Primera каква е перспективата за нејзината сестра, која се натпреваруваше на Олимпијадата во Токио 2020 (2021) година и сега се бори за живот: „Нејзината состојба е критична, таа е на интензивна нега. „Морале да ја интубираат. Сега е прашање на чекање да видиме како ќе се развива“.

Боксерката останала заробена во својата соба, која била тешко зафатена од пожарот, со можност за колапс. Сосема неповредени избегале и нејзината мајка и една од нејзините сестри кои биле во куќата.

Дијана Санчез е во институтот дел Кемадо, каде што беше префрлена откако беше во диспанзерот во населбата Хуан Пабло II во Буенос Аирес, каде што живее. Семејството го чека следниот лекарски извештај.

Медицинскиот извештај издаден од д-р Едуардо Лејва ја одразува еволуцијата во здравствената состојба на Дијана Санчез, која е стабилна и дише независно со помош на механичка вентилација. Таа покажува подобрувања во дишењето и е подложена на тестови за дишење со помош на вентилатор. Таа сè уште е седатирана, но со помали дози од администрираните во првите денови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО