Aлександар Усик верува дека Даниел Дубоа симулира самоувереност

Александар Усик верува дека Даниел Дубоа ја лажира својата самодоверба пред борбата за титулата во тешка категорија.

Усик ќе се соочи со Дубоа како негов прв задолжителен предизвикувач, негова втора одбрана откако го победи Џошуа во реваншот.

И покрај тоа што е голем аутсајдер, Дубоа вети дека ќе ги однесе појасите дома во Британија кога двајцата ќе се сретнат во рингот на 26 август во Полска. На воведната прес-конференција тој рече дека гледа страв во очите на шампионот.

Усик одговори преку Секндс.

„Единствената мисла што можеше да ја види во моите очи беше светлината. Дали изгледам како некој што се плаши од Даниел? Тој нема доверба. Само зборува за самодоверба. Премногу е млад и премногу емотивен“.

Со само 25 години, многу експерти веруваат дека Усик можеби е точен во проценката дека Дубоа е премногу млад во спортот за да се натпреварува со него“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО