Френсис Нгану истакна дека УФЦ сакал да го измами

Поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија, Френсис Нгану, минатата недела организираше боксерски меч против носителот на појасот на ВБЦ, Тајсон Фјури.

Борбата ќе се одржи на 28 октомври во Саудиска Арабија според стандардните боксерски правила и е закажана во десет рунди.

Нгану конечно доби борба во која ќе заработи голем хонорар, многу поголем отколку што можеше да добие во УФЦ.

Навивачите се заинтересирани за сумата, но засега сите овие бројки се само нагаѓања.

Камерунецот неодамна му гостуваше кај Ариел Хелвани во ММА Час, но не откри колкава сума договорил за боксерскиот меч, но потврди дека ќе заработи многу повеќе отколку во промоцијата што ја води Дана Вајт.

„Во споредба со платите во УФЦ, тоа е рај и земја. Ќе ми го промени животот. Ќе беше истото ако прво се борев во ПФЛ. Она што го заработив, особено во мојата последна борба со УФЦ, тоа не се брои. Не е ни блиску“, рече Френсис Нгану и истакна:

„Ќе заработам повеќе отколку во целата моја кариера во УФЦ. Сто проценти! Не заработив многу пари во УФЦ, а не би заработил ниту со нов договор“.

Камерунскиот удирач дополнително го објасни ова.

„Луѓето велат дека УФЦ ми понудил осум милиони долари по меч, но тоа не е точно. Тоа беше трик и ќе испадне лошо на крајот. Таа сума ја ставија само за да се обидат да ме натераат да го потпишам договорот“, изјави Френсис Нгану.

Влогот на тој меч нема да биде појасот на шампионот на ВБЦ, но се надева на уште еден меч против Кралот на Ромите.

„Постои потенцијална клаузула за реванш. Ако победам, тогаш сигурно ќе се случи уште една борба. И ќе видиме што ќе се случи ако слави. Но, ќе направам се за да добијам уште една борба против Фјури“, изјави Френсис Нгану и додаде дека без разлика на исходот од мечот против Фјури, тој ќе се врати во ММА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО