Бобан Илиоски стартуваше со победа на Светското првенство (ФОТО)

284

Бобан Илиоски (81 кг, А класа) извојува победа против Иранецот Сеједкеиван Солеиманисафаханех 29-28 на Светското првенство во тајлансдки бокс во Бангкок.

Илиоски утре го очекува борба со Мајкл Брадбери од Велика Британија.

Утре се бори Мите Ашкилов со Белорусинот Јаухени Ваучок во категоријата до 86 килограми.

Да потсетиме дека Илисоки (-81 кг, Б класа) минатата година го освои сребрениот медал на Светското мај тај првенство во Канкун, Мексико.

Ipon.mk