Боб Арум: Дионтеј Вајлдер нема да издржи пет рунди со Тајсон Фјури

Боб Арум предвидува победа со нокаут за Тајсон Фјури над Дионтеј Вајлдер, кога пак ќе се сретнат 2020 година.

Пред неколку дена Фјури (28-0-1, 20 КО) импресивно го победи Том Шварц (24-1, 16 КО) во втората рунда, со што дефинитивно акциите му се зголемија, иако Том не беше сериозен ривал. Во моментов се се прави што е можно втората борба меѓу Вајлдер и Фјури да биде поголема од првата и да донесе многу повеќе приходи. Боб Арум е задоволен од тоа што го покажа Фјури и почна да го споредува со легендарниот Мухамед Али.

„Не сум видел борец со таква харизма од времето на Мухамед Али. Ќе имаме уште една борба, а потоа ќе се бориме со Вајлдер. Мислам дека Вајлдер нема да издржи пет рунди со Фјури. Мое мислење е дека Фјури навистина е уникатен и умее да ги забавува луѓето. Сега е во форма и може да ги уништи сите“, рече Арум.

Во првата битка Вајлдер беше оној кој речиси постигна нокаут. Успеа два пати да го испрати Фјури на подот, а по средбата Фјури призна дека не се сеќава како воопшто се исправил. Но многумина се со мислење дека поверојатно е победата со нокаут да биде за Вајлдер, а Фјури може да победи, но со одлука на судиите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО