Белатор 285: Ромеро го нокаутира Манхоф, Хендерсон убедлив против Квели

Американецот Бенсон Хендерсон победи главната борба со едногласна одлука на судиите против домашниот борец Питер Квели на настанот Белатор 285 кој се одржа во Даблин.

Ирецот влезе агресивно во мечот и се обиде да наметне ритам поддржан од големото навивање на неговите навивачи, но Хендерсон остана мирен чекајќи прилики.

Во втората рунда Бенсон го притисна противникот на оградата, беше поактивен и собираше поени. Така беше и во продолжението, а на почетокот на третата рунда добро го стресе Питер, па побара прекин.

Ирецот успеа да се опорави. Хендерсон продолжи да доминира, а до крајот остана на тактиката.

На крајот американскиот борец во лесна категорија славеше со убедлива одлука на судиите и со тоа стигна до својата 30-та победа во кариерата. Тоа беше втор пораз по ред за Квели.

https://twitter.com/BellatorMMA/status/1573451287311667205?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1573451287311667205%7Ctwgr%5Ef2fe4732009b843bb410b6594c6e3f469aa14069%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.croring.com%2Fmma%2Fbellator-285-romero-nokautirao-manhoefa-henderson-uvjerljiv-protiv-queallyja%2F

Во борбата за титулата, во битка на ветерани, Јоел Ромеро го победи Мелвин Манхоф со нокаут во третата рунда. Кубанецот во текот на мечот покажа дека се уште е во добра форма, постојано го напаѓаше противникот и не го оставаше да мирува.

И двајцата покажаа одлични удирачи вештини, а Ромеро имаше неколку обиди за соборување.

Во третата рунда кубанскиот борец постигна двојно соборување и пак ја зазеде доминантната позиција. Ромеро ја искористи ситуацијата и го заспа Мелвин со силни удари со лакт.

Ромеро ја контролираше борбата и трпеливо го изгради својот пат до втора победа. Во мај го победи Алекс Полици со технички нокаут.

Тоа беше 15-та победа во кариерата за Кубанецот, а за Манхоф втор пораз во низа.

Мелвин Манхоф објави дека ова му е последен меч во кариерата во кој извојува 32 победи, а има и 16 порази, нерешено и два откажани меча.

Резултати од Белатор 285:
Бенсон Хендерсон – Питер Квели – едногласна одлука (49–45, 49–45, 49–45)
Јоел Ромеро – Мелвин Манхоф – КО (лакт), Р3 (3:34)
Леа МекКурт – Дајана Силва – едногласна одлука (30–27, 29–28, 29–28)
Педро Карваљо – Мадс Барнел – едногласна одлука (30–27, 29–28, 29–28)
Сијаран Кларк – Рафаел Хадсон – завршница (гушење од пзоади), Р3 (2:50)
Карл Мур – Карл Албректсон – завршница (фејс кранк), Р2 (3:36)

Воведни борби:
Брајан Мур – Аривалдо Силва – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Брет Џонс – Џордан Вински – едногласна одлука (30–27, 30–26, 30–26)
Дараг Кели – Кај Стивенс – едногласна одлука (30–27, 30–26, 30–26)
Кејн Муса – Георги Карахајан – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Кени Мохонона – Алекс Боднар – техничка завршница (гилотина), Р1 (2:42)
Асал Аџуџ – Џордан Бартон – ТКО (удар со глава и удари), Р1 (2:39)
Лука Поклит – Данте Широ – техничка завршница (задвижување обратна рака-триаголник), Р2 (4:27).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО