Бадр Хари против Аркадиуш Вжосек на Глори 78

139

Легендата на кик боксот Бадр Хари се враќа во рингот. 36-годишниот Мароканец ќе се бори против Аркадиуш Вжосек на Глори 78 на 17 јули во Ротердам, Холандија. Нивната битка е официјално објавена од Глори.

Хари има скор 106-15-1 во рингот и ќе ја бара првата победа во Глори. Тој е во серија од три последователни порази и нема победа веќе 6 години. Бадр загуби две битки од Рико Верховен поради повреди.

Тој го победи Хесди Гергес, но падна на допинг тест и се раздели со победата. Во неговата последна борба, Хари беше нокаутиран од Бенџамин Адегбуи кон крајот на 2020 година. Бадр извојува 92 победи со нокаут и одби да се повлече од спортот.

Вјосек, пак, е 28-годишен Полјак со учинок од 13-5 во кик-боксот. Тој е во серија од две последователни победи со нокаут, а последен пат го нокаутира Денис на крајот на 2019 година. Вжосек победи во 5 од последните 6 битки и загуби од Бенџамин Адегбуи.