Бадр Хари: Подготвен сум да одам во пеколот со Алистер Оверем

Бадр Хари е подготвен да победи во трилогијата со Алистер Оверем.

Тие ќе се борат на главниот настан на настанот Глори Колишн 4 кој ќе се одржи на 8 октомври во Арнем. Хари има скор од 106-17-2-2 во кик бокс и е во серија од 4 порази. Последен пат ремизираше со Аркадиуш Вжосек во март годинава.

Бадр е без победа во последните 6 борби во рингот. Веќе 7 години нема победа во рингот. На секој меч во Глори Хари водеше на поени, но повредите или изненадувачки нокаут му донесоа порази.

На мароканското Лошо момче не му е грижа за поразот и е подготвен за победа овој викенд.

„Ова е борба која има историја. Го запознав Оверем пред повеќе од 10 години. Се боревме двапати. Убаво е да се сретнеме повторно на високо ниво и да распродадеме полни сали. Голем плус е што сме тука после сите овие години.Има многу носталгија. Подготвен сум да се борам и едвај чекам. И оваа борба не е лична за мене. Само сакам да победам.

Нокаутот е најубавото нешто во спортот. Тоа ви дава чувство на доминација. Тешко е да не се почитува човек кој се бори толку години. Потребна е посветеност и напорна работа. Ги почитувам неговите достигнувања, но сакам да победам овој викенд. Напорно тренирав и подготвен сум. Неколку пати умрев на тренинг.

Многу, многу сум подготвен и уживам во ова патување. Едвај чекам да го видам Алистер во неговата најдобра форма. Го почитувам, но волјата за победа е голема. Веќе не можеме да кажеме дека Оверем не е кикбоксер. Во минатото го освои К-1. Алистер е напаѓач од врвно ниво и нема да го потценувам.

Почитта ќе исчезне кога ќе почнеме да се удираме в лице. Доминирав во сите битки во Глори. Не ме претепаа. Доминирав со Верховен и другите. Не ми е грижа за поразите. Имам над 100 борби и не ми недостасува самодоверба. Знам што сум направил и што можам. Ми треба само 1 прецизен удар.

Треба само еднаш да го намерам. Ако треба, ќе одам во пеколот. Мислам борба по борба, а не Верховен. Ја следам титулата, а не одредени противници. Алистер, биди подготвен. Подготвен сум, биди подготвен и ти брате“, му рекол Хари на Ариел Хелвани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО