Артур Бетербиев: Нема да трчам по Дмитри Бивол

Артур Бетербиев е еден од најдобрите руски боксери во моментов.

Тој продолжува активно да се подготвува за дуелот со Калум Смит. Бетербиев има три шампионски појаси на рамениците, но не застанува тука и сака да ја освои последната титула за да стане неприкосновен шампион. Во последниве години, многу фанови сакаат да го видат против Дмитри Бивол.

Ова е една од најпосакуваните борби во боксот во моментов. За жал, овој меч во полутешка категорија не е ни блиску до договор. И двајцата сакаат да се борат меѓу себе, но ВБЦ не дозволува Руси да се борат за титулата.

Маурицио Сулејман му предложи на Бивол да ја напушти Русија за да може да се бори за појасoт на ВБЦ. Бетербиев тврди дека на навивачите им го перат мозокот од штабот на Бивол и не планира да трча по Дмитри за борбата меѓу нив.

„Мислам дека Бивол има повеќе изговори. Не треба и нема да трчам по нив. Уморен сум од ова. Имам три појаси, ми треба само еден. Нему му требаат моите појаси.

Се што велат е срање. Тие им го перат мозокот на луѓето. Уморен сум да зборувам за тоа“, изјави Бетербиев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО