Арјан Исени утре во четвртфиналето на ЕП против Гркот Цамлидис

И Арјан Исени славеше во првото коло на Европското бокс првенство во У-22 во Будва – Црна Гора. Исени го совлада Себастијан Куш од Полска со 4-1.

Утре во четвртфиналето Исени боксира против Гркот Михаил Цамлидис.

Да потсетиме дека Ален Русетмовски славеше против Арманд Куристо Ковач од Унгарија со 5-0.

Во четвртфиналето Рустемовски ќе се судри со боксерот од Ерменија Аслијкан.

На шампионатот настапуваат 320 боксери од 38 држави.

Боксерите ќе добијат и парични награди за освоените медали, но и за пласман во четвртфиналето.

За златен медал наградата е 8 000 американски долари, за сребрениот 4 000 и за бронзениот 2 000, додека за пласман во четвртфиналето се добива по 1 000 долари.

Резултати – ЕП У-22:

57 кг Ален Рустемовски – Арманд Куристо Ковач (Унгарија) 5-0

57 кг Ален Рустемовски – Руслан Асликјан (Ерменија) 16 ноември

80 кг Арјан Исени – Себастијан Куш (Полска) 4-1

80 кг Арјан Исени – Михаил Цамлидис (Грција)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО