Познат интернет портал ги избра 30-те најголеми ММА борци во историјата, Џон Џонс на второто место, Волкановски е на деветото

Се ближи крајот на годината, па многумина се впуштаат во разни избори на најголемите и најдобрите, а истото важи и за боречките вештини.

Познатиот интернет портал ММА Џанки организираше избор на 30-те најголеми борци во слободни борби на сите времиња.

Пласманот го отворија со изборот на Дастин Пориер на 30. место, а најголемата УФЦ ѕвезда Конор Мек Грегор ја ставија на 15. место.

Американскиот тешкаш со хрватски корени Стипе Миочиќ ги затвора Топ 10-те најголеми ММА борци во историјата.

Австралиецот со македонско потекло Александар Волкановски е 9.место.

На петтото место е Хабиб Нурмагомедов пред Андерсон Силва и Деметриус Џонсон.

Џон Џонс е втор во анкетата на ММА Џанки, додека Жорж Сент Пјер е прв.

Канадскиот борец го освои шампионскиот појас на УФЦ во две тежински категории, полутешка и средна категорија. Кариерата ја заврши со 26 победи и два порази, против Мет Хјуз и Мет Сера, на кои подоцна им се реваншира.

Боунс е најмладиот шампион во историјата на УФЦ, а титулата ја освои во две категории, полутешка и тешка категорија. Во март годинава со победа против Сирил Гане стигна до тронот на кралската дивизија.

Има 11 одбрани на шампионската титула во полутешка категорија, а тој појас го освои два пати. Тој е рекордер по бројот на победи во натпреварите за титулата (15), пред Жорж Сент Пјер (13) и Деметриус Џонсон (12).