Ангела Мојсовска се бореше за бронзата на Светското првенство, Вероника Костовска со три победи

Ангела Мојсовска беше на чекор до бронзениот медал на Светското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во Сантјаго, Чиле. Мојсовска во борбата за бронзнеиот медал во категоријата до 68 килограми во У-21 загуби од Американката Скилар Лингл.

Претходно Ангела имаше две победи, а во третата загуби од Русинакта Исаева, потоа во репасажот славеше над Унгарката Чагани, но за бронзата немаше сили. Во конечниот пласман Мојсовска го зазеде петото место.

И Вероника Костовска имаше одличен старт, извојува три победи, а во одлучувачката загуби од Русинаката Ана Родина со 1-6, која, пак, загуби во наредната борба и неја повлече нашата каратистка во репасаж.

Така, од ова СП се враќаме со еден бронзен медал на Бојан Костов (-52 кг) во кадетска конкуренција.