Американецот Џеф Монсон стана пратеник од партијата на Путин

ММА борецот со американско потекло Џеф Монсон беше избран во регионалниот парламент на Република Башкортостан во Русија. Во средата Централната изборна комисија официјално ги призна резултатите од изборите одржани минатиот викенд.

Монсон сега е меѓу 87-те членови на владејачката партија Единствена Русија избрани во 110-членото државно собрание на Башкортостан, познато како Курултаи, според листата на избрани претставници на партијата.

Претседателот Владимир Путин му даде руско државјанство на Монсон во 2018 година, а спортистот се откажа од американското државјанство на почетокот на оваа година.

Минатиот викенд Русија одржа избори во десетици региони, вклучувајќи ги делумно окупираните украински територии заземени од руските сили по големата инвазија на Москва.

„Единствена Русија“ освои огромно мнозинство на изборите поради широко распространетите извештаи за фалсификат на гласовите, како и невидена акција против опозицијата и граѓанското општество за време на воената состојба.

Врските на Монсон со Башкортостан се чини дека датираат од 2021 година, кога борецот отвори училиште за џиу-џицу и борби во регионалниот главен град Уфа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Monson (@jeff_monson_official)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО