Аманда Нунеш има реванш против Џулијана Пења

109

Аманда Нунеш ќе се обиде да ја врати титулата во петел категорија. Таа ќе ги одмери силите со актуелната шампионка Џулијана Пења во еден од главните натпревари на настанот УФЦ 277, кој ќе се одржи на 30 јули во Далас, Тексас. Венецуелката го шокираше ММА свето откако ја натера Аманда Нунеш да се предаде во втората рунда од директниот судир на УФЦ 269.

По победата Пења се најде на врвот во петел категорија, а во вкупниот женски пласман – „паунд фор паунд“ на најпознатата ММА организација скокна 7 позиции.

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт, го опиша реваншот меѓу нив како „најголем во историјата“.

Вкупниот биланс на Џулијана Пења е 11 победи и 4 порази. 32-годишниот спортист победи на 8 меча пред финалниот удар во гонгот (3 со нокаут и 5 со принуда).

Аманда Нунеш, поранешна двојна шампионка на организацијата, во ММА има биланс од 21 победи и 5 порази. Бразилецот победи на 17 натпревари пред финалниот удар во гонгот (13 со нокаут и 4 со принуда).