Алесандре Пантоја беше пречекан како херој во Бразил (ВИДЕО)

Алесандре Пантоја доби одличен пречек во неговиот роден град Арајал до Кабо, Рио де Жанеиро, Бразил.

Новиот шампион на УФЦ во мува категорија си замина дома по освојувањето на титулата. Пантоја успеа да го победи Брендон Морено со поделена одлука. Нивната борба беше насловна на УФЦ 290, која се одржа на почетокот на овој месец во Лас Вегас.

Член на списокот на УФЦ од 2017 година Пантоја постојано беше еден од најдобрите во категоријата на промоцијата, но не успеа да го освои златото. Алесандре заработи удар кон титулата откако забележа 3 последователни победи.

Тој има скор од 26-5 во ММА и е непоразен со финиш во кариерата. Стотици луѓе се собраа на улиците на Arraial do Cabo за да прослават со шампионот. Еве видео од пречекот на Пантоја:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО