Александар Усик сака егзебициски меч со Флојд Мејведер

По двете одлични борби со Ентони Џошуа, каде што Александар Усик двапати победи, кариерата на украинскиот боксер запре.

Усик, кој ги поседува скоро сите појаси во тешка категорија, се обидуваше да ја освои единствената титула што недостасуваше во моментот на Тајсон Фјури. Но, огромниот Британец и Усик не успеаја да се договорат.

„Ромскиот крал“ реши повторно да се бори со Дерек Чисора, а Александар остана на готовност. Новинарите и обожавателите можат само да погодат против кого ќе се бори Усик.

Менаџерот на Украинецот Александар Красјук малку појасни некои работи на оваа тема. Се чини дека плановите на Усик се неочекувани за многумина од нас.

„Александар рече дека откако ќе го победи Тајсон Фјури и ќе стане апсолутен светски шампион, ќе може да се спушти и да се бори, на пример, со Канело Алварез или Флојд Мејведер. Но, повеќе за забава.

Наместо тоа, можеме да зборуваме за егзибициски меч. Тој го спомна тоа. Да се ​​биде тешкаш е голем предизвик за него“, изјави Красјук во интервју за Јутјуб каналот Зад ракавиците (Behind The Gloves).

Александар сонува да го победи Фјури и да стане апсолутен светски шампион, но Флојд Мејведер и Сол Алварез се на листата на потенцијални противници на Украинецот, делуваат прилично чудно.

Флојд сега има 45 години и тежи околу 70 килограми – наспроти 100-те килограми на Усик. Во таква битка нема интрига, па била и егзебициска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО